Podsumowanie Konferencji Your Data With Data Science 2023

Pierwsza Konferencja Data Science na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych została zakończona pełnym sukcesem. Nasze Koło Naukowe wraz z Panią Anetą Ługowską oraz pomocą wielu osób z PJATK zrealizowało niemalże 6-godzinną konferencję zawierającą 5 prelekcji oraz panel dyskusyjny z ekspertami – wszystko w tematach AI. Liczbę uczestników szacujemy na ok. 200, co jest kilkukrotnym przebiciem wszelkich oczekiwań.

Przebieg Wydarzenia

Dzień rozpoczęliśmy o 10 rano, kiedy to przybyliśmy na uczelnię pakować giftbagi i rozstawiać cały sprzęt. Mimo że start rejestracji był zaplanowany na 15:00, to już o 13:30 na salę próbowały wchodzić pierwsze osoby – podczas gdy my próbowaliśmy posklejać współdzielenie ekranu między 2 monitorami i projektorem :). Zainteresowanie było na tyle duże, że wszystkie 100 giftbagów zeszło o 15:11, coś niesamowitego!

Punktualnie o 15:30 nasz Przewodniczący, Jacek Jackowski, zainaugurował Konferencję, podziękował współorganizatorom oraz wszystkim przybyłym i bez zbędnej gadki zaprosił pierwszego prelegenta – Wiceprzewodniczącego koła, Filipa Dzięcioła, aby rozpoczął pierwszą prelekcję, która miała na celu zaciekawić oglądaczy.

Ścieżki Kariery w Data Science – Filip Dzięcioł

Filip, na szybko testując czy wszystko działa (oczywiście że nie :D), pokazał jak wyglądają ścieżki Data Science, Data oraz Business. Wszystkie trzy są niezwykle interesujące i krosdomenowe, co oznacza, że przy AI pracę znajdzie dosłownie każdy. Podsumowaniem prezentacji było zdanie: just play around and have fun, but eksperymentowanie i dobra zabawa to podstawa efektywnej nauki. Kolejne prezentacje polecały już jak lawina.

Sekrety Sieci Generatywnych i Deepfake – Adrian Kordas

Wiceprzewodniczący koła specjalizujący się w Wizji Komputerowej niezwykle zaciekawił wszystkich na sali pokazując kilka filmików z deep fake’ami oraz jak są generowane, skąd pochodzą i do czego można je wykorzystać. Bez wchodzenia głęboko w szczegóły implementacji pokazał wiele ciekawych aspektów generowania oraz przerabiania obrazów i filmów poprzez nakładanie masek jednych osób na drugie osoby. Prezentacja była na tyle ciekawa, że sesja Q&A trwała jakieś 10 minut! Kolejne prezentacje nie były już takie lekkie, choć cieszyły się ogromnym zainteresowaniem – liczba uczestników praktycznie nie spadła aż do końca Panelu Dyskusyjnego.

Grafowe Sieci Neuronowe – Grzegorz Sochaj

Grzesiek jako jeden z bardziej doświadczonych członków naszego koła jest pasjonatem grafowych sieci neuronowych. Do tematu podszedł bardzo solidnie i naukowo, zaczynając od wstępu teoretycznego – co trzeba wiedzieć i do czego się to wszystko przyda. Pełna historia przedstawiająca piękno tego rozwiązania. Kolejny wykład natomiast dotknął jeszcze innej działki AI.

Uczenie Maszynowe ze Wzmocnieniem – Stanisław Raczkiewicz

Stasiek jest u nas znanym Data Scientistem i chyba największym pasjonatem RML, co pokazuje m.in. nasz projekt ChessCheater, którego jest Liderem. Przedstawione zostały założenia uczenia ze wzmocnieniem, jak się je stosuje i do czego wykorzystuje, ostatecznie puszczone zostało wideo ukazujący trening gry w snake’a wykonany przez prowadzącego. Na ostatnie natomiast wystąpienie zaproszona została największa specjalistka od LLM.

LLM z nowej perspektywy – Dominika Wnuk

LLMy, czyli Large Language Models, to pojęcie znane już chyba każdemu. ChatGPT niedawno osiągnął swój pierwszy roczek, a korzysta z niego już prawie 200 milionów użytkowników. Pani Dominika jest wykładowczynią oraz doktorantka na PJATK, specjalizująca się w NLP, LLM oraz ogólnym zaawansowanym ML. Tutaj już nie było przebacz – mocna techniczna prezentacja od specjalistki dla specjalistów. Ukazane zostało zarówno wnętrze LLM, jak i nadchodzące (nawet sprzed kilku dni!) trendy, które warto śledzić. Niesamowita praca i aż szkoda, że nie było nagrywane. Od tego momentu mogliśmy odrobinkę zwolnić tempo :).

Panel Dyskusyjny – Dr Łukasz Borowiecki, Paweł Kryszkiewicz, Patryk Owczarz (prowadzący: Filip Dzięcioł)

Panel miał na celu rozmowę ze specjalistami z wielu branży o bardzo szerokich doświadczeniach, zarówno zarządczych, technicznych, akademickich, jak i ekonomicznych. Pan Łukasz (Doktor Nauk Ekonomicznych, CEO 10 Senses), Pan Paweł (Head of AI&Data Science @ Lingaro) oraz Pan Patryk (Solutions Architect @ ABB) zostali pokierowani przez Filipa na głębokie wody biznesu, zastosowań AI oraz porad jak z tym wszystkim żyć, jak się uczyć i co warto robić. Dyskusja przy pierwszym pytaniu była na tyle długa, że zajęła aż połowę czasu panelu – widać wszyscy bardzo dobrze szybko się dogadali i mogliby rozmawiać godzinami – może nawet byłaby na to publika :). Panel bardzo się spodobał, sesja Q&A pokazała, że uczestnicy wciąż chcieli więcej, jednak czas gonił, a pizza już nadjeżdżała, i to nie w małych ilościach…

Prezentacja Data Science Club – Jacek Jackowski

Konferencję zamknęła luźna prezentacja na temat naszego koła, o naszych osiągnięciach, celach oraz planach, a w międzyczasie rozpoczęła się szeroko rozumiana konsumpcja pizzy oraz to, co w takich wydarzeniach najważniejsze – networking.

Podziękowania

Pani Aneta Ługowska – przede wszystkim chcielibyśmy bardzo podziękować Pani Anecie, która jest naszym głównym punktem kontaktu i, jak to ujął Jacek na scenie, naszym „Aniołem Stróżem z ramienia PJATK”, dzięki której to wydarzenie mogło się w ogóle odbyć, zwłaszcza w najważniejszym dla uczelni punkcie – w Auli nowego budynku.

Dział Promocji – Pani Kinga Rudaś, Pani Marta Myszewska, Pani Olga Kulish, Dzmitry Pisarchyk oraz Ivan Tsimchyshyn, którzy wsparli nas pod kątem promowania wydarzenia na wszystkich kanałach uczelnianych.

Akademickie Biuro Karier – Pani Ada Jedlińska, która zaoferowała wystawienie CV Pointu, gdzie każdy mógł skonsultować swoje CV i poradzić się co do swojej kariery. Troszkę ludzi skorzystało 🙂

Dodatkowo w trakcie konferencji otrzymaliśmy niezwykłe wsparcie Pani Małgosi z bufetu oraz Panów Piotra i Łukasza z Działu Technicznego, którzy pomogli nam organizować kwestie techniczne w trakcie całego dnia.

Liczymy na powtórkę w 2024! ~ Koło Naukowe Data Science Club PJATK